Nowe życie, nowy sposób poruszania się

Diagnoza, że od teraz masz jeździć na wózku inwalidzkim wcale nie musi oznaczać tragedii i końca Twojego życia. Po prostu sporo się w nim zmieni. Odpowiednie nastawienie i pozytywne podejście do tematu mogą jednak zdziałać cuda.

1.Nawiąż kontakt z innymi osobami, które poruszają się na wózku inwalidzkim

Uczęszczając na grupę wsparcia osób poruszających się na wózku inwalidzkim, jak i dołączając do forum internetowe, gdzie niepełnosprawni wymieniają się informacjami na temat stanu zdrowia, jak i przygód, które mają miejsce w ich życiu zobaczysz, że nie jesteś jedyną osobą, która porusza się na wózku inwalidzkim. Jest to zjawisko powszechne i dotyczy szerokiej grupy osób. Nie musisz więc czuć się ani wyjątkowo, ani nietypowo. Rozmowy z osobami znajdującymi się w podobnej sytuacji co Ty, na pewno ułatwią przyzwyczajenie się do nowej rzeczywistości.

rehabilitacja po urazie

2. Skorzystaj z wszelkiej pomocy, jaka jest Ci proponowana

Gdy tylko wyrazi na to zgodę lekarz, rozpocznij rehabilitację pod okiem profesjonalnego fizjoterapeuty. Nie dopuść do zastania się mięśni. Dzięki ćwiczeniom, przyzwyczaisz swój organizm do nowej sytuacji, a tym samym wiele czynności w domu wykonasz samodzielnie. Trzeba mieć świadomość, że rehabilitacja dla osób niepełnosprawnych konieczna jest przez całe życie, a nie tylko przez krótki okres po wyjściu ze szpitala.

Dobrym pomysłem jest także zapisanie się do jednego z klubów oferujących zajęcia dla osób niepełnosprawnych. Grają oni w koszykówkę, rugby, a nawet tenis ziemny.

Oprócz dbania o swój stan fizyczny, zadbaj także o psychikę. Zrozumiałe jest, że potrzeba trochę czasu, zanim pogodzisz się z nową sytuacją. Dzięki psychologicznemu wsparciu na pewno będzie to dużo prostsze.

3. Nie zamykaj się w domu. Jeżeli to możliwe wróć do dawnych aktywności, spotykaj się ze znajomymi

Wypadek przerwał naukę lub wykluczył Cię z pracy zawodowej na pewien czas? Jeżeli powrót do dawnej szkoły lub pracy jest możliwy, skorzystaj z tej opcji. Możesz także poszukać nowej placówki edukacyjnej, w pełni dostosowanej do Twojego aktualnego stanu. Z przekwalifikowaniem się lub zmianą pracy na pewno również nie będzie problemu. Potrzeba jedynie chęci.

spotkania ze znajomymi

To samo tyczy się kontaktów z dawnymi znajomymi. Jeżeli nie wyjdziesz z inicjatywą i nie zaproponujesz spotykania, wielu przyjaciół nie będzie wiedziało jak się zachować i po prostu zerwie z Tobą kontakt. Nie warto czekać na ich krok. Czasem inicjatywa ze strony osoby niepełnosprawnej jest w stanie pokazać grupie znajomych, że nic się nie zmieniło i nadal jesteś taką samą osobą, jak przed wypadkiem, tyle, że na wózku.

4. Dopasuj wózek w każdym calu do swoich potrzeb

Teraz Twoim podstawowym narzędziem ruchu będzie wózek, dlatego musi być w każdym calu dopasowany do potrzeb i spełniać wymagania. Szerzej o doborze wózka i jego rodzajach przeczytasz na Niepelnosprawni.pl.

5. Dostosuj mieszkanie do aktualnych potrzeb

W Twoim domu nie powinno być żadnych chodników, dywanów i ustawionych w ciągach komunikacyjnych przedmiotów, które uniemożliwiałyby Ci swobodny przejazd wózkiem. Nie jest konieczne przeprowadzanie generalnego remontu w mieszkaniu. Wystarczy zmienić jedynie te aspekty, które w znaczący sposób ułatwią Ci jak najbardziej samodzielne życie.

Nie musisz z własnej kieszeni wprowadzać wszystkich zmian w swoim mieszkaniu. Możesz skorzystać z państwowego programu: Likwidacja Barier Architektonicznych. Więcej o wsparciu przeczytasz na https://www.pfron.org.pl/instytucje/likwidacja-barier-architektonicznych/.