Likwidacja barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych
Osoby niepełnosprawne bardzo często narzekają, że mają ograniczone możliwości, jeżeli chodzi o swobodne poruszanie się po mieście i wchodzenie do różnego rodzaju budynków. Wpływa to w niekorzystny sposób na komfort ich życia, ale także obniża poczucie własnej wartości i pewność siebie. Jest to jedna z przyczyn wpadania osób poruszających się na wózku w depresję.
Bariery architektoniczne w miastach nadal są widoczne, ale już w coraz bardziej ograniczonym stopniu. Wszystko to jest zasługą pracy producentów, którzy wymyślają coraz to nowe rozwiązania pozwalające na ułatwienie codziennego życia osobom niepełnosprawnym.
Z jakimi barierami architektonicznymi na co dzień spotykają się osoby niepełnosprawne?
Bariery architektoniczne to nic innego, jak wszelkiego rodzaju utrudnienia uniemożliwiające swobodne poruszanie się po obiekcie, jak i przedostanie się do niego przez osoby poruszające się na wózku, czy też mające inny stopień niepełnosprawności. Przestarzałe rozwiązania technologiczne i konstrukcyjne sprawiają, że na co dzień osoby niepełnosprawne muszą borykać się z różnego rodzaju utrudnieniami.
Z jakim problemem mogą spotkać się osoby poruszające się na wózku inwalidzkim?
- Brak windy w budynku, tylko schody.
- Brak specjalnego podjazdu umożliwiającego swobodne dostanie się do budynku.
- Brak opuszczanej podłogi w autobusach oraz tramwajach.
- Zbyt wąskie drzwi lub przejścia w korytarzach.
- Nieprzystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych pomieszczenia sanitarno-higieniczne.
O wielu barierach architektonicznych w polskich miastach można przeczytać także w tym artykule: https://rzeszow.tvp.pl/29316588/problemy-niepelnosprawnych-bariery-architektoniczne.
Unia Europejska, a także krajowe organizacje bardzo starają się, aby poprawić komfort życia osób niepełnosprawnych. Powstają programy pozwalające na uzyskanie dofinansowania na likwidację barier architektonicznych. O jednym z nich można przeczytać tutaj; http://www.pcpr-zywiec.pl/index.php/pomoc-osobom-niepelnosprawnym/rehabilitacja-spoleczna/bariery-architektoniczne.
Schodołaz, czyli schody przestają być problemem dla osób niepełnosprawnych
Schody są najczęstszą zmorą osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Stanowią dla nich naturalną przeszkodę do pokonania. Dzięki rozwojowi techniki, powstają rozwiązania, dzięki którym może to być jednak mało kłopotliwa bariera. Powstało specjalne urządzenie, jakim jest schodołaz.
Rodzaje schodołazów
Dostępne są dwa podstawowe modele schodołazów:
- kroczący – charakteryzuje się niewielkimi wymiarami oraz wagą, dużą zwrotnością oraz funkcjonalnością. Sprawdza się świetnie w starych budynkach, w których klatki schodowe są stosunkowo wąskie i nie ma miejsce na manewrowanie urządzeniem. Decydując się na zakup takiego sprzętu, trzeba wziąć pod uwagę maksymalny jego udźwig, który wynosi 120 kg. Ponadto, do jego obsługi potrzebna jest druga osoba, która schodołazem będzie sterowała. Zaletą tego rozwiązania jest łatwy montaż i demontaż, a także możliwość transportu w bagażniku samochodowym. Schodołaz będzie działał świetnie na schodach zaokrąglonych, jak i krętych. Niepełnosprawny w łatwy sposób będzie w stanie pokonać kolejne kondygnacje,
- gąsienicowy – znacznie cięższy i masywniejszy niż poprzedni model, ale dużo łatwiej się nim steruje na schodach. Sprawdzi się świetnie w przypadku osób mieszkających w wysokich blokach. Może być problem z jego przewożeniem, ponieważ jest znacznie większy niż model kroczący. Najczęściej przeznaczony jest do przemysłowej eksploatacji, np. w szpitalach czy urzędach. Dużą zaletą tego modelu jest uniwersalność pozwalająca na wpięcie się w płozy różnych typów wózków inwalidzkich.
Inne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych dostępne w przestrzeni publicznej
Winda dla osób niepełnosprawnych
Jest to rodzaj platformy poruszającej się po osi pionowej, czyli w górę oraz w dół, na którą osoba poruszająca się na wózku wjeżdża bez żadnych problemów. Rozwiązanie jest na tyle uniwersalne, że dostosowuje się do różnych modeli. Niepełnosprawny może z tego rozwiązania skorzystać samodzielnie. Nie musi liczyć na pomoc osoby trzeciej. Taką platformę można zamontować także w prywatnym domu.
Podjazd dla osób niepełnosprawnych
Jeżeli problem dotyczy tylko kilku schodów, dobrym pomysłem jest zamontowanie specjalnej, opuszczanej rampy, po której niepełnosprawny będzie mógł się poruszać. Dzięki temu nie będzie konieczności budowania nowej konstrukcji podjazdu. Rampy można także wykorzystać do łatwego wprowadzenia wózka do samochodu, bez konieczności jego składania. Dostępne są różne rodzaje ramp, dlatego możliwe będzie dobranie takiej, która spełni wszystkie oczekiwania.
Podnośniki dla osób niepełnosprawnych
Dostępne są specjale podnośniki, dzięki którym osoba niepełnosprawna może w skuteczny sposób przedostać się z łóżka do wanny czy na krzesło. Podnośniki ułatwiają życie nie tylko osobie jeżdżącej na wózku, ale także opiekunowi, który nie musi dzięki nim wytężać swoich sił, aby pomóc podnieść się osobie niepełnosprawnej.
Z różnymi modelami schodołazów oraz innymi udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych możesz zapoznać się na Mobilex.pl.