Zasady codziennej pomocy osobie niepełnosprawnej

Zajmowanie się na co dzień osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim może być sporym wyzwaniem. Nie wystarczy troska, cierpliwość oraz pełne zaangażowanie, aby zapewnić osobie niepełnosprawnej wszystko, czego potrzebuje. Znając kilka podstawowych zasad zajmiesz się nią właściwie, jednocześnie nie wyrządzając jej krzywdy zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

Opiekun do osoby niepełnosprawnej musi mieć odpowiednie podejście psychologiczne. Powinien także zadbać o zakup nowoczesnych urządzeń, dzięki którym pod względem fizycznym, opieka nie będzie zbyt uciążliwa. Zawodowi opiekunowie nabywają te wszystkie kompetencje w toku nauczania. Rodzina musi natomiast samodzielnie zdobyć umiejętności pozwalające na stworzenie odpowiedniej opieki.

1.Zadbaj, aby osoba niepełnosprawna miała jak najwięcej swobody, a także samodzielnie wykonywała czynności, które są w zasięgu jej możliwości

Niezwykle ważne jest, aby osoby niepełnosprawne nie czuły się w pełni zależne od swoich opiekunów. Powinny samodzielnie wykonywać te czynności, co do których nie potrzebują pomocy osób trzecich. Da im to nieoceniony komfort psychiczny. Aktywność, nawet ta w ograniczonym stopniu, będzie motywowała chorego i dawała mu bardzo dużą satysfakcję. Niepełnosprawny powinien nauczyć się cieszyć z małych rzeczy.

Opiekun powinien wykazać się cierpliwością i nie wyręczać osoby niepełnosprawnej w codziennych czynnościach, nawet jeżeli można by to wykonać znacznie szybciej. Nie o to tu w tym wszystkim chodzi. Samodzielne zaparzenie kawy, zrobienie śniadania czy wykonanie porannej toalety zapewni poprawę psychiczną, jak i polepszy kondycję fizyczną osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Im więcej czynności osoba niepełnosprawna będzie w stanie wykonać samodzielnie, tym lepiej będzie się czuła.

2. Warto osobę niepełnosprawną informować o wszystkich zabiegach i pytać o zgodę na ich wykonywanie. To podstawa nawiązania współpracy

Istotne jest, aby w odpowiedni sposób podchodzić do pomocy osobie niepełnosprawnej. Nie należy traktować jej przedmiotowo i w mechaniczny sposób wykonywać przy niej różnych czynności. Gdy pomagasz osobie niepełnosprawnej ubrać się, umyć czy wsiąść do samochodu, istotne jest, aby informować ją o wszystkich wykonywanych czynnościach i pytać o zgodę. Warto także poprosić o pomoc i zaznaczyć, że współpraca przyniesie dużo lepsze rezultaty.

3. Trzeba mierzyć siły na zamiary. Niektóre czynności pod względem opieki może wykonać tylko specjalista

Jeżeli nie jesteś pewny, czy przenosisz osobę niepełnosprawną w poprawny sposób lub nie potrafisz starannie wykonać z nią ćwiczeń rehabilitacyjnych, lepiej skorzystaj z pomocy fachowca. Albo nauczy cię tego, jak poprawnie wykonywać poszczególne zadania, albo w niektórych aspektach będzie cię zastępował.

4. Naucz się bezpiecznego przenoszenia osoby niepełnosprawnej

Wszystkie czynności fizyczne wykonywane przy osobie niepełnosprawnej muszą być podparte odpowiednią wiedzę, jak i właściwą techniką. Dzięki temu nie pogorszysz stanu podopiecznego, ani nie nadwyrężysz swojego zdrowia.

Podczas przenoszenia osoby niepełnosprawnej, zawsze należy ugiąć kolana i wyprostować plecy. Dzięki temu nie dojdzie do przeciążenia Twojego kręgosłupa. Istotne jest, aby zachować spokój i wszystkie ruchy wykonywać powoli. Warto także zachować jak najmniejszą odległość między sobą, co ułatwi przeniesienie i pozwoli na zrobienie tego bardzo szybko.

Ważne jest, aby zapewnić sobie jak najmniejszy dystans do przeniesienia, a przemieszczać należy się krokiem odstawno-dostawnym. Należy poprosić o pomoc także osobę niepełnosprawną, która powinna z nami współpracować, aby cała czynność mogła zostać wykonana bezpiecznie.

Jak zbudować relację z osobą niepełnosprawną?

Zupełnie na innej płaszczyźnie należy rozpatrywać pomoc osobie niepełnosprawnej, z którą chcemy nawiązać romantyczne relacje. O wątpliwościach, problemach, wadach i zaletach takiego związku przeczytasz tutaj: https://polki.pl/po-godzinach/z-zycia-wziete,zwiazek-z-osoba-na-wozku-inwalidzkim-prawdziwa-historia-trudne-wybory,10422118,artykul.html.