Zmiany w domu osoby niepełnosprawnej
Ważne jest, aby przystosować dom do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Konieczne jest zniwelowanie pewnych barier architektonicznych, a także wprowadzenie do pomieszczeń pewnych elementów wyposażenia, które ułatwią np. korzystanie z kuchni czy łazienki. Warto zadbać także o to, aby osoba niepełnosprawna mogła po całym mieszkaniu poruszać się w sposób swobodny i niczym nieograniczony.
Drzwi i przejścia w domu osoby niepełnosprawnej
Minimalna szerokość drzwi w domu osoby niepełnosprawnej powinna wynosić 90 cm. Warto także zadbać, aby włączniki światła, domofon oraz zamki znajdowały się na dogodnej wysokości, czyli w przedziale 80 do 120 cm od podłogi. W pomieszczeniach warto zastosować drzwi uchylne, przesuwne lub harmonijkowe.
Korytarz nie powinien być węższy niż 120 cm. Warto także zlikwidować progi, przez które trudno jest przejechać wózkiem. Idealnym zastępstwem będą listwy przypodłogowe z małym spadkiem.
Kuchnia w domu osoby niepełnosprawnej
Przygotowywanie posiłków, ich jedzenie, a także sprzątanie powinno być maksymalnie ułatwione dla osoby niepełnosprawnej. Blat roboczy powinien posiadać miejsce, pod którym łatwo umieścić nogi i wjechać delikatnie wózkiem. Warto umieścić go na najniższych szafkach kuchennych.
Warto pomyśleć o rozsądnym rozmieszczeniu szafek kuchennych. Te, w których będą gromadzone potrzebne na co dzień produkty oraz akcesoria, nie powinny znajdować się na wysokości wyżej niż 1 metr. Pozostałe rzeczy można umieścić wyżej, ale maksymalnie na wysokości 135 cm. Siedząc na wózki i wyciągając rękę, osoba niepełnosprawna będzie w stanie dosięgnąć potrzebne jej rzeczy.
Jeżeli chodzi o sprzęt AGD, warto kupić zmywarkę o mniejszej pojemności. Należy rozplanować taką odległości zmywarki, zlewu i lodówki, aby osoba niepełnosprawna bez niepotrzebnego przemieszczania się, wszystko miała w zasięgu rąk.
Łazienka w domu osoby niepełnosprawnej
Wygodne manewrowanie wózkiem jest możliwe na planie koła o średnicy 150 cm i o taką minimalną przestrzeń należy zadbać w łazience.
Wygodnym rozwiązaniem dla osoby niepełnosprawnej będzie kabina prysznicowa bez brodzika, z odpływem liniowym. Równa posadzka pozwoli niepełnosprawnemu wjechać wózkiem do środka i zażyć kąpieli. Umywalka musi zostać umieszczona na takiej wysokości, aby dało się pod nią wjechać wózkiem, dlatego warto kupić ją na postumencie lub wiszącej szafce.
Jeżeli chodzi o rozmieszczenie gniazdek, warto umieścić je na wysokości maksymalnie 100 cm. Podobnie należy potraktować spłuczki czy zawieszkę na papier toaletowy. Wysokość muszli sedesowej powinna zostać dopasowana do indywidualnych potrzeb niepełnosprawnego, ale standardem jest jej zawieszanie na wysokości 50 cm.
W łazience osoby niepełnosprawnej powinno znaleźć się lustro uchylne lub wysuwane na teleskopie. Przydatne będą także uchwyty pomocne przy wstaniu z toalety czy wanny.
Sypialnia w domu osoby niepełnosprawnej
Wysokość łóżka wraz z materacem nie powinna być wyższa niż siedziska wózka inwalidzkiego. Dopuszczalna jest różnica 0,5 cm. Ważne jest również, aby niepełnosprawny nie miał żadnych problemów z podjechaniem do łóżka. Podobnie, jak w innych pomieszczeniach, wyłączniki światła powinny znajdować się na wysokości maksymalnie 1 m. Wygodnym rozwiązaniem jest również umieszczenie włącznika światła bezpośrednio nad łóżkiem. Dzięki temu, osoba niepełnosprawna leżąc wygodnie w łóżku, będzie mogła sterować bez żadnych problemów oświetleniem.
Z innymi, dodatkowymi udogodnieniami do domu osoby niepełnosprawnej można zapoznać się na stronie https://www.morizon.pl/blog/udogodnienia-dla-niepelnosprawnych/.